Řidiči by měli být v zimě na horách opatrní: Počty nehod v lyžařských střediscích stoupají o 30 %

Řidiči by měli být v zimě na horách opatrní: Počty nehod v lyžařských střediscích stoupají o 30 %

Praha 29. února 2024 – První měsíce roku každoročně přináší vyšší riziko nehod v horských střediscích, která jsou častým cílem milovníků zimních sportů. Zvýšené riziko je spojeno s velkou hustotou provozu a častějšími riskantními manévry na silnicích a parkovištích. V zimě se tak podle Portálu nehod stane v nejoblíbenějších zimních střediscích o 30 % více nehod než po zbytek roku.

Zimní sezóna přináší nejen zvýšenou návštěvnost lyžařských středisek, ale i růst rizika dopravních nehod na jejich místních komunikacích a parkovištích. Portál nehod (www.portalnehod.cz) se proto ve své nejnovější analýze podíval podrobněji na nehody od roku 2010 do roku 2023 ve dvaceti nejvýznamnějších horských střediscích. „V lednu a únoru dochází k výraznému nárůstu počtu dopravních nehod. Při srovnání s průměrným počtem nehod za jeden měsíc je to v tomto období o více jak 30 % karambolů více. V lednu dochází k nárůstu počtu nehod o 39 % a v únoru o 34 %, což činí tyto měsíce nejrizikovějšími obdobími roku v českých horských střediscích,“ uvádí Jan Chalas ze společnosti DataFriends, která provozuje Portál nehod.

Podle analýzy Portálu nehod je hlavní příčinou nehod v lyžařských střediscích nejčastěji nesprávný způsob jízdy (52,4 %) následovaný rychlou jízdou (25,9 %). „Nesprávné otáčení, couvání a nedostatečná pozornost při řízení jsou typické chyby, které vedou k těmto nehodám. Rizikovost takového chování ještě zvyšují přeplněná parkoviště, vysoká hustota dopravy, množství chodců a stres po dojezdu do cíle s vidinou adrenalinových zážitků na sjezdovkách. Pro srovnání – v lednu a únoru má nesprávné otáčení nebo couvání v porovnání s dubnem a květnem téměř dvojnásobný podíl na příčinách nehod,“ komentuje Jan Chalas z Portálu nehod.

Nejrizikovější dny jsou nasnadě – je to pátek a sobota, kdy dochází k přibližně třetině všech nehod. V porovnání s průměrným počtem nehod na den jsou tyto dny o 15 % nehodovější. Překvapující je však doba, kdy k v českých lyžařských střediscích dochází k nejvíce bouračkám – na rozdíl od běžné dopravní situace to není typická ranní a odpolední dopravní špička, ale nejvíce nehod se zde odehraje kolem druhé hodiny odpoledne, kdy je největší kumulace návštěvníků.

 

Nejrizikovější lyžařská střediska z hlediska dopravních nehod

Analytici Portálu nehod se podívali i na to, ve kterých horských střediscích mají zimní měsíce (prosinec, leden a únor) největší podíl na celoroční nehodovosti v dané destinaci. „Na čele tohoto žebříčku stojí Špindlerův Mlýn, kde se v zimní sezóně odehraje 54,8 % všech nehod. Každá druhá nehoda se v tomto vyhledávaném horském středisku tak stane během pouhých tří zimních měsíců. Těsně za ním je Pec pod Sněžkou s podílem 54,4 % nehod v zimě. Dalšími středisky s vysokou nehodovostí jsou Klínovec (44,7 % nehod), Karlov a Kopřivná (obě 40 %), Rokytnice nad Jizerou (37,3 %) a Herlíkovice (34,8 %),“ říká Marek Sibal, datový analytik ze společnosti DataFriends.

Řidiči, kteří se vydávají do lyžařských středisek, by proto měli věnovat zvýšenou pozornost nejen přípravě svého vozidla na zimní podmínky, ale také svému chování na silnici. Dodržování rychlostních limitů, respektování dopravních předpisů, opatrnost při parkování a přizpůsobení rychlosti jízdy aktuálnímu stavu a hustotě provozu mohou výrazně přispět k bezpečnosti všech účastníků silničního provozu. Bezpečnost řidičů a jejich blízkých by měla být vždy na prvním místě. Dobrodružství v českých lyžařských střediscích by vždy mělo začít a skončit bezpečnou jízdou.

Podíl nehod v prosinci, lednu a únoru na všech nehodách v roce v horských střediscích

 

 

Portál nehod

Cílem Portálu nehod – www.portalnehod.cz – je přispět k posílení bezpečnosti silničního provozu a k prevenci dopravních nehod. Tento portál přináší užitečné informace jak pro širokou veřejnost, tak pro novináře či zástupce samosprávy a další, kdo se zabývají prevencí nehodovosti na českých silnicích.

Nejvýraznějším prvkem portálu je interaktivní mapa rizikových míst, na které si lze naplánovat trasu cesty a zobrazit si riziková místa, která se na ní nacházejí. Kromě toho je možné si na portálu zobrazit videa ze zásahů na nehodových místech. A právě na tato riziková místa nyní upozorňuje navigace Mapy.cz.

Portál nehod vznikl za podpory fondu zábrany škod a úzké spolupráce s Českou kanceláří pojistitelů (ČKP). Autorem projektu je společnost DataFriends, která portál i provozuje.